Šljiva je voćna vrsta koja će zadugo ostati kao vodeća vrsta kod nas.Iako postoji tradicija u proizvodnji šljive, u poslednje vreme šljivici se sve više zapuštaju, i još uvek je prisutna ekstenzivna i poluintenzivna proizvodnja.
Stara autohtona sorta požegača se potiskuje, a u proizvodnju se uvode novije domaće introdukovane sorte.Od sorti šljiva najranije i srednje rane epohe zrenja, kao stone sorte pogodne su: rut geršteter, kalifornijska plava, čačanska rana, cimerova rana, herman, čačanska lepotica i druge.
A od sorti srednje kasne i kasne epohe sazrevanja požegača, stenlej, čačanska rodna, valjevka, aženka 707.
Ove sorte pogodne su za sušenje i druge vidove prerade( pekmez, rakija, džem itd).
Za amatersko gajenje, na okućnicama i u dvorištima od posebnog su značaja stare sorte šljiva dobro prilagodjene agroekološkim uslovima kao što su : crvena ranka, fruškogorska bela,metlaš, belošljiva, koje su ujedno i pogodne za proizvodnju rakije.
Za gajenje šljive na većim nadmorskim visinama preporučuju se čačanske sorte šljive : čačanska rana, čačanska lepotica, čačanska rodna, valjevka i čačanska najbolja.
Za formiranje stabala šljive malih dimenzija treba koristiti slabo bujne podloge kao što su sent džulien i pihi, a treba i redovno primenjivati zelenu rezidbu i vršiti povijanje grana.Kako bi plodovi bili što krupniji i kvalitetniji treba ih proredjivati.
BITNO – PRE SADNJE OBRATITI PAŽNJU
Sadnja sadnica šljive je najuspešnija,tj. prijem je stopostotan u koliko se sadnice šljive sade u jesen ili rano proleće.
Mnogo je bitno posaditi zdravu i lepo razvijenu sadnicu.
Mi vam možemo ponuditi baš takve sadnice šljive , kao i ostale voćne sadnice.
RASADNIK ANTIĆ, LJUBAVA, KRUŠEVAC