Kajsija u Srbiji je deficitarna voćna vrsta.Sušenje stabala kajsije usled apopleksije, kao i izmrzavanje pupoljaka i cvetova, uticalo je na njenu proizvodnju.
Što se tiče odabira sorti, ubuduće treba birati kasnocvetne sorte koje su kalemljene visoko u krune, znači treba kupovati ili proizvoditi sadnice kajsije preko posrednika, a posrednik je obično šljiva (stenlej. čačanska lepotica i požegača).
Prilikom izbora sorti treba saditi sadnice kajsije raznih sorti, različitog vremena zrenja,od najranijih, preko srednje ranih do poznih sorti kajsija. Za proizvodne zasade sve više se uvode: Novosadska rodna, NS 4, NS 6, kečkemetska ruža i novosadska kasnocvetna.
I pored osetljivosti kajsije na bolesti debla i pojave prevremenog sušenja stabla u proizvodnim uslovima, čest je slučaj da pojedinačna stabla u mikroklimatskim uslovima bašta i okućnica imaju dugačak i zdrav životni vek kao i redovnu rodnost.
Kako bi sadnice, stabla kajsije bila vitalna i dugovečna potrebno je pored zaštite od bolesti i štetočina primenjivati mere zelene rezidbe i redovno uklanjati bolesne i oštećene grane, a sve veće preseke na granama štititi kalemarskim voskom.
U godinama visokih prinosa potrebno je podupirati grane kako ne bi došlo do lomljenja grana.
Pogledajte našu ponudu za sadnice kajsije i ostalih sadnica voća.
postovani,hteli bi da posadimo stubaste kajsije,jabuke ,kruske,pored kuce ima oko 5 metara ,interesuje me koja je cena i na koliko se sade ,a moze i neka sorta breskve ili bilo cega pogodnog za saksiju ,a da li mozda imate malinu polku u ponudi ,unapred zahvalna jelena,pozdrav
Cena za stubaste sadnice jabuke 200 dinara, stubasta kajsija,tresnja, visnja, kruska je 250 dinara, stubasto voće se sadi na rastojanju od 0,5m a može i više.Sve zavisi kako vama odgovara.
Za saksije imamo patuljaste- mini sadnice breskve, jabuke, visnje, nektarine, kajsije..
Malinu polku imamo za manjue količine, jer je skoro sve rezervisano. POzdrav